Космос-2217 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-2217
Тип на мисија сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети
Датум на лансирање 21 октомври 1992
Носечка ракета Молнија
Место на лансирање Плесецк, Русија
Орбитален наклон 62,9 °
Орбитален период 718,0 минути
Апоапсида 9720 км
Периапсида 645 км
Меѓународна ознака 1992-069A

Податоци уреди

Општи податоци уреди

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, Русија на 21 октомври 1992 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 1900 килограми. Космос-2217 бил сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети.

Орбитални податоци уреди

Исфрлувањето на сателитот било на . Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 718,0 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 9720 км, а најмалото на 645.

Поврзано уреди

Литература уреди

Надворешни врски уреди