Космос-2209 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-2209
Датум на лансирање 10 септември 1992
Носечка ракета Протон
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Орбитален наклон 1.2 °
Орбитален период 1436.06 минути
Апоапсида 5805 км
Периапсида 5767 км
Меѓународна ознака 1992-059A

Податоци уреди

Општи податоци уреди

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 10 септември 1992 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци уреди

Исфрлувањето на сателитот било на геостационарна орбита. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 1436.06 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 1.2°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 5805 км, а најмалото на 5767.

Поврзано уреди

Литература уреди

Надворешни врски уреди