Космос-2196 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-2196
Тип на мисија сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети
Датум на лансирање 8 јули 1992
Носечка ракета Молнија
Место на лансирање Плесецк, Русија
Орбитален наклон 63,0 °
Орбитален период 718,3 минути
Апоапсида 9765 км
Периапсида 615 км
Меѓународна ознака 1992-040A

Податоци уреди

Општи податоци уреди

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, Русија на 8 јули 1992 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 1900 килограми. Космос-2196 бил сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети.

Орбитални податоци уреди

Исфрлувањето на сателитот било на . Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 718,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 63,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 9765 км, а најмалото на 615.

Поврзано уреди

Литература уреди

Надворешни врски уреди