Космос-204 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-204
Производител ОКБ-586 (КБ Јужное), Дњепропетровск
Тип на мисија сателит наменет за воено и научно истражување
Датум на лансирање 5 март 1968
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1969
Орбитален наклон 70,9 °
Орбитален период 95,4 минути
Апоапсида 810 км
Периапсида 265 км
Меѓународна ознака 1968-015A

ПодатоциУреди

Општи податоциУреди

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 5 март 1968. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 400 килограми. Космос-204 бил сателит наменет за воено и научно истражување.

Орбитални податоциУреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 95,4 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 70,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 810 км, а најмалото на 265.

ПоврзаноУреди

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди