Космос-1894 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-1894
Датум на лансирање 28 октомври 1987
Носечка ракета Протон
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 1.2 °
Орбитален период 1449.36 минути
Апоапсида 6175 км
Периапсида 5917 км
Меѓународна ознака 1987-091A

Податоци уреди

Општи податоци уреди

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 28 октомври 1987 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци уреди

Исфрлувањето на сателитот било на геостационарна орбита. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 1449.36 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 1.2°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 6175 км, а најмалото на 5917.

Поврзано уреди

Литература уреди

Надворешни врски уреди