Космос-1867 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-1867
Датум на лансирање 10 јули 1987
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 65,0 °
Орбитален период 100,7 минути
Апоапсида 801 км
Периапсида 787 км
Меѓународна ознака 1987-060A

Податоци уреди

Општи податоци уреди

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 10 јули 1987 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци уреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 100,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 801 км, а најмалото на 787.

Поврзано уреди

Литература уреди

Надворешни врски уреди