Космос-185 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-185
Датум на лансирање 27 октомври 1967
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1969
Орбитален наклон 64,0 °
Орбитален период 98,4 минути
Апоапсида 857 км
Периапсида 515 км
Меѓународна ознака 1967-104A

ПодатоциУреди

Општи податоциУреди

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 27 октомври 1967. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоциУреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 98,4 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 857 км, а најмалото на 515.

ПоврзаноУреди

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди