Космос-1785 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-1785
Тип на мисија сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети
Датум на лансирање 15 октомври 1986
Носечка ракета Р-7 Семјорка (руски: Семёрка) (8К71, НАТО ознака SS-6 Sapwood), кој претставува повеќестепена ракета
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 2002
Орбитален наклон 63,1 °
Орбитален период 718,0 минути
Апоапсида 9736 км
Периапсида 633 км
Меѓународна ознака 1986-078A

Податоци

уреди

Општи податоци

уреди

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 15 октомври 1986 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 1800 килограми. Космос-1785 бил сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети.

Орбитални податоци

уреди

Исфрлувањето на сателитот било на . Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 718,0 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 63,1°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 9736 км, а најмалото на 633.

Поврзано

уреди

Литература

уреди

Надворешни врски

уреди