Космос-1669 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-1669
Датум на лансирање 17 јули 1985
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 51,6 °
Орбитален период 91,6 минути
Апоапсида 354 км
Периапсида 353 км
Меѓународна ознака 1985-062A

Податоци

уреди

Општи податоци

уреди

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 17 јули 1985 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци

уреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 91,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 51,6°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 354 км, а најмалото на 353.

Поврзано

уреди

Литература

уреди

Надворешни врски

уреди