Космос-1629 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-1629
Датум на лансирање 21 февруари 1985
Носечка ракета Протон-К
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 1.2 °
Орбитален период 1436.24 минути
Апоапсида 5794 км
Периапсида 5785 км
Меѓународна ознака 1985-016A

Податоци

уреди

Општи податоци

уреди

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 21 февруари 1985 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци

уреди

Исфрлувањето на сателитот било на геостационарна орбита. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 1436.24 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 1.2°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 5794 км, а најмалото на 5785.

Поврзано

уреди

Литература

уреди

Надворешни врски

уреди