Космос-1557 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-1557
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 22 мај 1984
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 82,3 °
Орбитален период 88,9 минути
Апоапсида 236 км
Периапсида 210 км
Меѓународна ознака 1984-048A

ПодатоциУреди

Општи податоциУреди

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 22 мај 1984. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 6300 килограми. Космос-1557 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоциУреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 88,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,3°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 236 км, а најмалото на 210.

ПоврзаноУреди

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди