Космос-1546 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-1546
Датум на лансирање 29 март 1984
Носечка ракета Протон-К
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 1.2 °
Орбитален период 1448.24 минути
Апоапсида 6097 км
Периапсида 5951 км
Меѓународна ознака 1984-031A

Податоци

уреди

Општи податоци

уреди

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 29 март 1984 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци

уреди

Исфрлувањето на сателитот било на геостационарна орбита. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 1448.24 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 1.2°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 6097 км, а најмалото на 5951.

Поврзано

уреди

Литература

уреди

Надворешни врски

уреди