Космос-1368 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-1368
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 21 мај 1982
Носечка ракета Р-7 Семјорка (руски: Семёрка) (8К71, НАТО ознака SS-6 Sapwood), кој претставува повеќестепена ракета
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 70,3 °
Орбитален период 89,8 минути
Апоапсида 302 км
Периапсида 235 км
Меѓународна ознака 1982-046A

ПодатоциУреди

Општи податоциУреди

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 21 мај 1982. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 6300 килограми. Космос-1368 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоциУреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 70,3°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 302 км, а најмалото на 235.

ПоврзаноУреди

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди