Космос-1279 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-1279
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 1 јули 1981
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 70,4 °
Орбитален период 92,3 минути
Апоапсида 418 км
Периапсида 358 км
Меѓународна ознака 1981-062A

ПодатоциУреди

Општи податоциУреди

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 1 јули 1981. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 6300 килограми. Космос-1279 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоциУреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 92,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 70,4°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 418 км, а најмалото на 358.

ПоврзаноУреди

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди