Космос-1267 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-1267
Датум на лансирање 25 април 1981
Носечка ракета Протон
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 51,5 °
Орбитален период 89,8 минути
Апоапсида 277 км
Периапсида 257 км
Меѓународна ознака 1981-039A

ПодатоциУреди

Општи податоциУреди

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 25 април 1981 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоциУреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 51,5°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 277 км, а најмалото на 257.

ПоврзаноУреди

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди