Космос-1191 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-1191
Тип на мисија сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети
Датум на лансирање 2 јули 1980
Носечка ракета Р-7 Семјорка (руски: Семёрка) (8К71, НАТО ознака SS-6 Sapwood), кој претставува повеќестепена ракета
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 62,6 °
Орбитален период 717,6 минути
Апоапсида 9705 км
Периапсида 640 км
Меѓународна ознака 1980-057A

Податоци

уреди

Општи податоци

уреди

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 2 јули 1980 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 1800 килограми. Космос-1191 бил сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети.

Орбитални податоци

уреди

Исфрлувањето на сателитот било на . Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 717,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,6°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 9705 км, а најмалото на 640.

Поврзано

уреди

Литература

уреди

Надворешни врски

уреди