Космос-1171 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-1171
Датум на лансирање 3 април 1980
Носечка ракета Р-14 Чусоваја (руски: Чусовая) (8К65, НАТО ознака SS-5 Skean), кој претставува повеќестепена ракета
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 65,8 °
Орбитален период 104,8 минути
Апоапсида 1010 км
Периапсида 965 км
Меѓународна ознака 1980-026A

Податоци

уреди

Општи податоци

уреди

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 3 април 1980 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци

уреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 104,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1010 км, а најмалото на 965.

Поврзано

уреди

Литература

уреди

Надворешни врски

уреди