Космос-1 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-1
Тип на мисија сателит наменет за истражување на јоносферата
Датум на лансирање 16 март 1962
Место на лансирање Капустин Јар, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1962
Орбитален наклон 49,0 °
Орбитален период 93,9 минути
Апоапсида 731 км
Периапсида 208 км
Меѓународна ознака 1962-008A

ПодатоциУреди

Општи податоциУреди

Сателитот е лансиран од космодромот Капустин Јар, СССР на 16 март 1962. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 315 килограми. Космос-1 бил сателит наменет за истражување на јоносферата.

Орбитални податоциУреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 93,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 49,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 731 км, а најмалото на 208.

ПоврзаноУреди

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди