Коселска парохија

црковна парохија на МПЦ-ОА

Коселска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Охридското архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Св. Никола“ во селото Косел. Моментално, нема парохиски свештеник. Парохијата ја опслужува свештеникот Никола Кипријанов.[1]

Парохијата ги опфаќа селата: Косел, Опеница, Куратица, Плаќе, Речица, Завој, Свиништа, Вапила, Расино, Сирула и Ливоишта.

Цркви уреди

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Никола“ Косел 1974-1975  
Црква „Св. Никола“ Косел XV век  
Црква „Св. Илија“ Косел 1989  
Црква „Св. Недела“ Косел 1989  
Црква „Св. Јован Крстител“ Косел 1970
Црква „Св. Петар и Павле“ Косел 2006
Црква „Св. Никола“ Опеница 1924  
Црква „Св. Кузман и Дамјан“ Опеница  
Црква „Св. Никола“ Куратица 1937  
Црква „Св. Димитриј“ Куратица 1997  
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Куратица 2001  
Црква „Св. Симеон Столпник“ Куратица  
Црква „Св. Ѓорѓи“ Речица 1370  
Црква „Св. Кузман и Дамјан“ Речица 2000  
Црква „Св. Илија“ Плаќе 1871  
Црква „Св. Недела“ Плаќе 2000  
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Завој 1934 Податотека:Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - 4.jpg
Црква „Св. Богородица“ Завој 2006
Црква „Св. Никола“ Свиништа 1934  
Црква „Св. Никола“ Расино 2002  
Црква „Св. Никола“ Сирула 2005  
Црква „Св. Недела“ Вапила 1945  
Црква „Св. Наум Охридски“ Ливоишта 1970  

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Коселска парохија“. Посетено на 2019-11-05.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски уреди

41°10′26.3″N 20°50′14.3″E / 41.173972° СГШ; 20.837306° ИГД / 41.173972; 20.837306