Црква „Св. Недела“ - Вапила

црква во селото Вапила
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Недела
Црква „Св. Недела“ - Вапила.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Коселска
Местоположба

Карта

Координати 41°11′33.6″N 20°49′51.6″E / 41.192667° СГШ; 20.831000° ИГД / 41.192667; 20.831000Координати: 41°11′33.6″N 20°49′51.6″E / 41.192667° СГШ; 20.831000° ИГД / 41.192667; 20.831000
Место Вапила
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела
Изградба 1945
Архитектонски опис

Света Недела — главна селска црква во охридското село Вапила.[1]

Црквата се наоѓа на сретсело, а околу нејзе се сместени селските гробишта.

ИсторијаУреди

Црквата е изградена во 1945 година.[2]

Во текот на 2005 година била извршена обнова на покривот.[3]

АрхитектураУреди

Црквата била фрескоживописана од зографот Доне Доневски од селото Гари.

Во 2005 година била дофрескоживописана од уметникот Драган Ристески од градот Охрид.

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 47. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован Ф. (1992). Охридско-струшка област : антропогеографска проучавања. Београд: Српска академија наука и уметности. ISBN 8670251582. OCLC 27418468.
  3. „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. www.dke.org.mk. Посетено на 2019-11-05.

Надворешни врскиУреди