Корешевец (Конче)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Корешевец


Местоположба 41°30′13″N 22°22′53″E / 41.50361° СГШ; 22.38139° ИГД / 41.50361; 22.38139
Основни податоци
Место Конче
Општина Конче
Тип

 некропола  могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Корешевецархеолошко наоѓалиште кај радовишкото село Конче, Општина Конче. Претставува некропола-могили од римско време.

На левиот брег на поројницата Корешевец, 2 км североисточно од селото се наоѓаат две могили, од кои едната е обрасната со шума. Поголемата могила има пречник во основата од 30 м и височина од 5 м.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 329. ISBN 9989-649-28-6.