Колудеј — поранешно село во Ениџевардарско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Вртикоп на Постолскиот округ во Централна Македонија, Грција.

Колудеј
Колудеј is located in Грција
Колудеј
Колудеј
Местоположба во областа
Колудеј во рамките на Вртикоп (општина)
Колудеј
Местоположба на Колудеј во општината Вртикоп и областа Централна Македонија
Координати: 40°45.56′N 22°13.19′E / 40.75933° СГШ; 22.21983° ИГД / 40.75933; 22.21983
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПостол
ОпштинаВртикоп
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија

уреди

Селото се наоѓало североисточно од Колибите и југозападно од Гропино.[1]

Историја

уреди

Во XIX век селото било мал чифлик со македонско население. На грчкиот попис од 1913 г. селото веќе нема жители, што значи дека тоа се распандало пред тоа. Неговите жители се преселиле во с. Колибите.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). I дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 71. ISBN 9989-9819-5-7.