Козјачка Река

река во Македонија


Козјачка Река (во горниот тек позната како Кучишка Река или Коџа Дере) — река во Македонија, североисточно од градот Штип.[1]

Козјачка Река
Кучишка Река
Коџа Дере
Козјачка Река.jpg
Реката покрај црквата „Св. Ѓорѓи“ во Горен Козјак
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Karbinci Municipality.svg Карбинци
СелаКучица, Козјак, Карбинци
Физички особености
Устие 
 • место
Брегалница кај Карбинци
 • координати
41°49′13″N 22°13′35″E / 41.82028° СГШ; 22.22639° ИГД / 41.82028; 22.22639Координати: 41°49′13″N 22°13′35″E / 41.82028° СГШ; 22.22639° ИГД / 41.82028; 22.22639
Големина на сливот59,24 км2
Особености на сливот
ТечениеБрегалницаВардарЕгејско Море

Реката поминува низ селата Кучица, Козјак, Карбинци.

ИменувањеУреди

Во горниот тек реката е позната и под имињата Кучишка Река или Коџа Дере.[2]

ТекУреди

Козјачка Река се наоѓа на планината Плачковица, настанувајќи кај селото Кучица, кога на едно место се влева непостојан водотек и реката Вртешка.[1]

Реката се влева во реката Брегалница кај селото Карбинци. Има сливно подрачје од 59,24 км2.[1]

БранаУреди

На реката била најавена изградба на брана во 2016 година по проект од 1994 година, но таа не е започната.[3]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 37. ISBN 978-9989-2117-6-8.
  2. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 39. ISBN 978-9989-2117-6-8.
  3. „Брана Баргала ќе ги регулира водотеците во Карбинско“. Зелена Берза. 2016-01-31. Посетено на 2021-02-06.

Надворешни врскиУреди