Кожа (Врбен)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Кожа

Карта

Местоположба 41°43′14″N 20°43′45″E / 41.72056° СГШ; 20.72917° ИГД / 41.72056; 20.72917Координати: 41°43′14″N 20°43′45″E / 41.72056° СГШ; 20.72917° ИГД / 41.72056; 20.72917
Основни податоци
Место Врбен
Општина Маврово и Ростуше
Тип

 сакрален објект


Период среден век
Портал „Археологија“

Кожа или Лесков Долархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Врбен. Претставува сакрален објект од средниот век. Се маоѓа на 2 км северозападно од патот за Маврови Анови, во северната зона на истоимениот рид над Мавровското Езеро, каде се гледаат грамади од кршен камен. Според традицијата, христијаните од целиот регион се собираат тука на првиот петок по Велигден.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069