Клуб Атлетико Минеиро

Клуб Атлетико Минеиро или познат едноставно како Атлетико Минеиро е фудбалски тим од градот Бело Хоризонте, Минаш Жераис, основан на 25 март 1908 година.

Атлетико Минеиро
Atlético Mineiro
Atletico mineiro galo.png
Целосно имеClube Atlético Mineiro
ПрекариГало
Основан25 март 1908
СтадионЕстадио Рајмундо Сампајо
Бело Хоризонте, Бразил
(Капацитет: 23,018)
ПретседателАлександре Калил
МенаџерДиего Агире
ЛигаКампеонато Бразилеиро Серија А
2015Кампеонато Бразилеиро Серија А, 2-ри
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Тие имаат освоено 45 официјални трофеи: од кој еден во новиот официјално фудбалско првенство на Бразил, Кампеонато Бразилеиро (во 1971) а на меѓународно ниво имаат освоено две првенства на CONMEBOL (во 1992 и 1997), додека во регионалното првенство, првененството на Минеиро, имаат освоено 41 наслов, а посленото било во мај 2012 година.

ТитулиУреди

(2013)
(1992, 1997)
(1971)
(1915, 1926, 1927, 1931, 1932, 1936, 1938, 1939, 1941, 1942, 1946, 1947, 1949, 1950, 1952, 1953, 1954, 1955, 1956, 1958, 1962, 1963, 1970, 1976, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1985, 1986, 1988, 1989, 1991, 1995, 1999, 2000, 2007, 2010, 2012 en 2013)

ИграчиУреди

Моментален СоставУреди

Бр. Позиција Играч
1   ГМ Џовани
2   СР Маркос Роча
3   ОД Леонардо Силва
4   ОД Рафаел Маркес
5   ОД Ревер (К)
6   ОД Жуниор Сезар
8   СР Леандро Донизете
10   НП Гилерме
11   СР Бернард
16   ОД Мишел
17   СР Лелеу
18   НП Жунињо
20   СР Ришарлисон
Бр. Позиција Играч
21   ОД Луис Едуардо
25   СР Филипе Соуто
26   ОД Карлос Сезар Невес
29   НП Леонардо Гонкалвес
30   ГМ Ренан Рибеиро
32   НП Жо
49   СР Роналдињо
55   СР Пиер
77   СР Сержињо Минеиро
79   ОД Тригуињо
83   ГМ Виктор
87   СР Дамијан Ескудеро
99   НП Нето Берола

Легендарни фудбалери на клуботУреди

Надворешни врскиУреди