Клисе Баир (Градец)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Клисе Баирархеолошко наоѓалиште во виничкото село Градец. Наоѓалиштето претставува некропола од римско време. Се наоѓа на североисточниот крај од селото, во непосредна близина на училиштето, каде што се откриени две могили. Едната е со пречник на основата од 40 м и висина од 8 м, а другата со пречник на основата од 20 м и висина од 4-5 м. Оддалечени се една од друга околу 20 м.[1]

Клисе Баир
археолошко наоѓалиште
Клисе Баир is located in Македонија
Клисе Баир
Местоположба на Клисе Баир во Македонија
Местоположба 41°50′55″N 22°30′37″E / 41.84861° N; 22.51028° E / 41.84861; 22.51028Координати: 41°50′55″N 22°30′37″E / 41.84861° N; 22.51028° E / 41.84861; 22.51028
Основни податоци
Место Градец
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.