Бедеш (Градец)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Бедеш — средновековна населба, сместена на 1 километар западно од селото Градец, на зарамнето плато, каде што се гледаат остатоци од темели на повеќе објекти.[1]

Бедеш
археолошко наоѓалиште
Бедеш is located in Македонија
Бедеш
Местоположба на Бедеш во Македонија
Местоположба 41°50′12″N 22°30′58″E / 41.83667° N; 22.51611° E / 41.83667; 22.51611Координати: 41°50′12″N 22°30′58″E / 41.83667° N; 22.51611° E / 41.83667; 22.51611
Основни податоци
Место Градец
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069