Виничка Река (Градец)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Виничка Рекаархеолошко наоѓалиште во близина на виничкото село Градец. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичко време. Сместено е на 2,5 км североисточно од селото, во приватна нива, каде што се среќаваат остатоци од керамички садови, покривни ќерамиди и друг градежен материјал.[1]

Виничка Река
археолошко наоѓалиште
Виничка Река is located in Македонија
Виничка Река
Местоположба на Виничка Река во Македонија
Местоположба 41°50′55″N 22°30′37″E / 41.84861° N; 22.51028° E / 41.84861; 22.51028Координати: 41°50′55″N 22°30′37″E / 41.84861° N; 22.51028° E / 41.84861; 22.51028
Основни податоци
Место Градец
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

  • Бедеш — средновековна населба;
  • Градец — депо на монети од средниот век;
  • Градиште — населба од доцноантичко време; и
  • Клисе Баир — некропола-могила од римско век.

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.