Мајк Браун (англиски: Mike Brown; р. 4 септември 1985) — англиски професионален рагбист, кој игра во за клубот Харлеквинс и е англиски репрезентативец.[1] Во 2014 година е прогласен за најдобриот играч на Купот на шест нации.[2]

Мајк Браун
Мајк Браун

ЖивотописУреди

Висок 183 см, со маса од 89 кг, Браун игра за екипата на Харлеквинс од почетокот на неговата кариера. До денес одиграл 244 натпревари и постигнал 405 бода.[3] За репрезентацијата на Англија одиграл 42 натпревари и постигнал 8 асистенции.[4]

НаводиУреди