Клајн Баркау (германски: Klein Barkau) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Клајн Баркау
Ветерница во Клајн Баркау
Ветерница во Клајн Баркау
Ветерница во Клајн Баркау
Грб на Клајн Баркау
Клајн Баркау во рамките на Германија
Клајн Баркау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Прец-Ланд
Градоначалник Уве Халман
Основни податоци
Површина 4,19 км2
Надм. височина 41 м
Население 271 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 65 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24245
Повик. бр. 04302
Портал www.amtpreetzland.de
Местоположба на Клајн Баркау во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°14′N 10°8′E / 54.233° СГШ; 10.133° ИГД / 54.233; 10.133

Наводи

уреди
  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)