Кермигк (германски: Cörmigk) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Кенерн.

Кермигк
Градски дел во Кенерн
Црквата во Кермигк
Црквата во Кермигк
Црквата во Кермигк
Кермигк во рамките на Германија
Кермигк
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Кенерн
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 74 м
Население 545  (31 декември 2006)
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06408
Повик. бр. 034722
Местоположбата на Кермигк во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Кермигк во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Кермигк во рамките на округот Залцландкрајс
Координати 51°43′59″N 11°50′59″E / 51.73306° СГШ; 11.84972° ИГД / 51.73306; 11.84972Координати: 51°43′59″N 11°50′59″E / 51.73306° СГШ; 11.84972° ИГД / 51.73306; 11.84972