Кенц-Кистров (германски: Kenz-Küstrow) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Кенц-Кистров
Црква во Кенц
Црква во Кенц
Црква во Кенц
Кенц-Кистров во рамките на Германија
Кенц-Кистров
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Барт
Градоначалник Рихард Брекер-Шмит
Основни податоци
Површина 17,23 км2
Надм. височина 19 м
Население 533 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18314
Повик. бр. 038231
Портал www.amt-barth.de/kenz
Местоположба на Кенц-Кистров во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Карта
Координати 54°20′N 12°46′E / 54.333° СГШ; 12.767° ИГД / 54.333; 12.767

Во текот на средниот век, Кенц бил важно одредиште за поклонение. Барним VI, померански војвода, е погребан во Кенц.

Наводи

уреди
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)