Кенигероде (германски: Königerode) — село и поранешна општина во округот Харц, Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 август 2009 е дел од градот Харцгероде.

Кенигероде
Дел во Харцгероде
Кенигероде is located in Германија
Кенигероде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Харцгероде
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 370 м
Население 812  (31 декември 2006)
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 06493
Повик. бр. 039484
Координати 51°36′6″N 11°12′14″E / 51.60167° N; 11.20389° E / 51.60167; 11.20389Координати: 51°36′6″N 11°12′14″E / 51.60167° N; 11.20389° E / 51.60167; 11.20389