Квенштет (германски: Quenstedt) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Арнштајн.

Квенштет
Градски дел во Арнштајн
Грб на Квенштет
Квенштет is located in Германија
Квенштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Арнштајн
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 190 м
Население 846  (31 декември 2006)
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06333
Повик. бр. 03473
Координати 51°42′N 11°28′E / 51.700° N; 11.467° E / 51.700; 11.467Координати: 51°42′N 11°28′E / 51.700° N; 11.467° E / 51.700; 11.467