Отвори го главното мени

Каринола е општина во провинцијата Казерта, Кампанија, Италија.

Каринола
општина
Carinola
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
ПоделоциСан Руоси, Вентароли, Сан Донато, Казале, Ночелето, Сан кроке, кроке ди Казале, Казанова, Croce di Casale, Casanova
Површина
 • Вкупна63,7 км2 (246 ми2)
Надм. вис.&1000000000000007100000071 м
Население (декември 2004)
 • Вкупно8.164
 • Густина13/км2 (33/ми2)
Демонимcarinolesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81030
Повик. бр.0823