Капуџилар-Хортач

општина во Солунско, Егејска Македонија
Општина Капуџилар-Хортач
Δήμος Πυλαίας - Χορτιάτη
Dimos Pyleas - Central Macedonia.svg
Општината Капуџилар-Хортач во областа Централна Македонија
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Солун
Гео. област: Халкидик
Население: 50 192 (2001)
Седиште: Арсакли
Нас. места: 7
Пошт. бр.: 552
Пов. бр.: 2310-34
Портал: pilea-hortiatis.gr

Капуџичар-Хортач (грчки: Δήμος Πυλαίας - Χορτιάτη, Димос Пилејас-Хортијати) — општина во Солунско, Егејска Македонија, денес во Солунскиот округ на Централна Македонија, Грција. Општината пофаќа 7 населени места во северозападниот дел на полуостровот Халкидик и ги носи имињата на солунските населби Капуџилар (денес Пилеја) и на планината Хортач (Хортијатис). Административен центар е Арсакли (денес Панорама).

Населени местаУреди

Општината е создадена на 1 јануари 2011 г. со обединување на општините Арсакли, Капуџилар и Хортач по законот „Каликратис“.[1]

Општинска единица АрсаклиУреди

 
Поранешната општина Арсакли на картата на некогашниот округ Солун.

Според пописот од 2001 г., општината Арсакли (Панорама; Δήμος Πανοράματος) има 14 552 жители и опфаќа само едно населено место — градот Арсакли (Πανόραμα, Панорама), кој е впрочем предградие на Солун.

Општинска единица КапуџиларУреди

Според пописот од 2001 г., општината Пилеа (Δήμος Πυλαίας) има 22 774 жители и опфаќа само едно населено место — град Капуџилар (Πυλαία, Пилеја), кој е впрочем предградие на Солун.

 
Поранешната општина Капуџилар на картата на некогашниот округ Солун.

Општинска единица ХортачУреди

Според пописот од 2001 г., општината Хортач (Δήμος Χορτιάτη) има 12 866 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 
Поранешната општина Хортач на картата на некогашниот округ Солун.
  • Општински оддел Санаториум
  • село Ексохи (порано Санаториум; Εξοχή) (1 511 жители) новосоздадено
  • Општински оддел Јалиџик
  • село Јалиџик (Φίλυρο, Филиро) (3 620 жители)
  • Општински оддел Хортач
  • село Хортач (Χορτιάτης, Хортијатис) (2 946 жители)
  • Општински оддел Пејзаново (4 789 жители)
  • село Пејзаново (Ασβεστοχώρι, Асвестохори) (4 702 жители)
  • село Кранос (Κράνος) (87 жители) новосоздадено

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.

Надворешни врскиУреди