Британски Острови


Британските Острови (англиски: British Isles, ирски: Oileáin na Breataine) — острови покрај северозападниот брег на Европа, и ги опфаќаат Велика Британија (Англија, Шкотска и Велс), Северна Ирска и Ирска), островот Ман и неколку илјади помали соседни острови. Во документите на владата на Република Ирска понекогаш се смета дека таа не е дел од Британските Острови.

Британски Острови
Карта на Британските Острови
Карта на Британските Острови
Географија
МестоЗападна Европа
Координати54°N 4°W / 54° СГШ; 4° ЗГД / 54; -4
Вкупно острови6,000+
Поголеми островиВелика Британија и Ирска
Површина315,134 км2
Највисоко издигнување1,344 м
Највисока точкаБен Невис
Управување
Најголема населбаДаблин
Најголема населба населбаЛондон
Најголема населбаДаглас
Најголема населбаСент Хелиер
Најголема населбаСент Питер Порт
Демографија
Население~65 милиони

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди