Камигин

покраина на Филипините


Камигин — (тагалошки: Camiguin) — мала островска покраина на Филипините во близина на северниот брег на островот Минданао. Припаѓа на Северен Минданао Регионот.

Камигин
Провинцискиот грб на Камигин
Провинцискиот грб на Камигин
[[Image:{{{locatormapfile}}}|300px|Мапа на Филипините со факти за Камигин highlighted]]
Мапа на Филипините со факти за Камигин
Регион Северен Минданао Регион (Регион X)
Главен град Мамбахао
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 5
 - Барангај 58
 - Конгресионални дистрикти 1
Население 2-ра најмала
 - Вкупно (2000) 74.232
 - Густина 323/km² (16-та)
Површина 2-ра најмала
 - Вкупно 229,8 km²
Основана 1565
Јазици себуански, кинамигински
Гувернер Хурдин Хесус Ромуалдо
locatormapfile= Ph locator map camiguin.png

Главен град е Мамбахао и е предпоследна покраина по население и површина. Единствено Батанес е помала покраина. Островот се наоѓа во Бохолско Море на само 10 км северно од покраината Источен Мисамис.

Население и култураУреди

Народот на Камигин себеси се нарекува Камигинци (Camiguingnons). Главно занимање им е рибарството и фармерството,со производство претежно на ориз и манго. Главни јазици во покраината се себуанскиот и хилигајнонскиот. Неколкумина зборуваат на кинамигински, кој е древен јазик. Доста од населението зборува и англиски.

СтопанствоУреди

Најмногу приходи и најзастапено е земјоделието, услугите па индустријата. Следуваат приходите по стопански гранки:

  • земјоделство: PHP28.027M
  • услужни дејности: PHP64.116M
  • индустрија: PHP1.230M
  • друго: PHP80.888M
  • трговија: PHP21.385M

Вкупно: PHP195.645 M

Административна поделбаУреди

Камингвин е поделен на 5 општини.

Надворешни врскиУреди

 
Главноит град Мамбахао
 
Покраината се нарекува и Бел Остров
  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 9°10′N, 124°43′E