Манго

род растенија
Манго
Индиско манго (Mangifera indica)
Научна класификација
Царство: Растенија
Ред: Сапуновидни
Семејство: Руеви
Потсемејство: Руеви
Род: Манго
L.
Синоними

Phanrangia Tardieu[1]

Манго (науч. Mangifera) — род цветни растенија од семејството руеви (Anacardiaceae). Опфаќа околу 69 видови, од кои најпознато е обичното манго или индиско манго (Mangifera indica). Центарот на разновидност на родот се наоѓа во суптропските и тропските предели на југоисточна Азија, додека пак најголем број видови среќаваме на Малајскиот Полуостров, Борнео и Суматра. Растението има облик на дрво кое вирее во низински дождовни шуми и достигнува висина од 30-40 м.[2]

Употреба

уреди

Растенијата од овој род се одгледуваат нашироко низ Азија и други делови од светот. Во исхраната се користат дури 27 вида, кои имаат месести сочни плодови. Најполунарно е обичното или индиско манго (M. indica). Други видови како смрдливото манго (M. foetida) имаат плод што ја собира устата и затоа се јаде скиселено во туршија.[3]

Видови

уреди

Ова е список на видови од родот, од кои 10 имаат прифатени имиња.

Поранешни членови

уреди

Наводи

уреди
 1. „Род: Манго (Mangifera L.)“. GRIN. Министерство за земјоделство на САД. 2009-11-23. Архивирано од изворникот на 2009-06-19. Посетено на 2010-02-12. (англиски)
 2. Litz, Richard E.; Miguel A. Gómez-Lim (2005). Mangifera indica Mango“. Во Richard E. Litz (уред.). Biotechnology of Fruit and Nut Crops. CABI. стр. 40–41. ISBN 978-0-85199-662-2.
 3. Litz, Richard E. (2009). The Mango: Botany, Production and Uses (2. изд.). CABI. стр. 5–8. ISBN 978-1-84593-489-7.
 4. The Plant List M. altissima
 5. The Plant List: M. andamanica
 6. The Plant List: M. austroindica
 7. The Plant List M. austroyunnanensis
 8. The Plant List M. blommesteinii
 9. The Plant List: M. bullata
 10. The Plant List M. caesia
 11. The Plant List M. campnospermoides
 12. The Plant List M. camptosperma
 13. The Plant List M. casturi
 14. The Plant List M. collina
 15. The Plant List M. decandra
 16. The Plant List M. dewildei
 17. The Plant List M. flava
 18. The Plant List M. foetida
 19. The Plant List M. gedebi
 20. The Plant List M. gracilipes
 21. The Plant List M. griffithii
 22. The Plant List M. hiemalis
 23. The Plant List M. indica
 24. The Plant List M. kemanga
 25. The Plant List M. lalijiwa
 26. „The Plant List M. laurina“. Архивирано од изворникот на 2019-07-10. Посетено на 2015-03-20.
 27. The Plant List M. lineariflia
 28. The Plant List M. macrocarpa
 29. The Plant List Mangifera magnifica
 30. The Plant List M. merrillii
 31. The Plant List
 32. The Plant List M. monandra
 33. The Plant List M. nicobarica
 34. The Plant List M. odorata
 35. The Plant List M. orophila
 36. The Plant List M. pajang
 37. The Plant List M. paludosa
 38. The Plant List M. parvifolia
 39. The Plant List M. pedicellata
 40. The Plant List M. pentandra
 41. The Plant List M. persiciforma
 42. The Plant List M. pseudoindica
 43. The Plant List M. quadrifida
 44. The Plant List M. reba
 45. The Plant List M. rubropetala
 46. The Plant List M. rufocostata
 47. The Plant List M. siamensis
 48. The Plant List M. similis
 49. The Plant List M. sumbawaensis
 50. The Plant List M. superba
 51. The Plant List M. swintonioides
 52. The Plant List M. sylvatica
 53. The Plant List M. taipa
 54. The Plant List M. torquenda
 55. The Plant List M. transversalis
 56. 56,0 56,1 „Записи за видови од родот манго (Mangifera)“. GRIN. Министерство за земјоделство на САД. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 2011-02-04. (англиски)
 57. The Plant List M. zeylanica

Надворешни врски

уреди