Калата (Подареш)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Калата


Местоположба 41°36′50″N 22°32′32″E / 41.61389° СГШ; 22.54222° ИГД / 41.61389; 22.54222
Основни податоци
Место Подареш
Општина Радовиш
Тип

 кале


Период среден век
Портал „Археологија“

Калата археолошко наоѓалиште во радовишкото село Подареш. Претставува кале од среден век. На 5,5 км северозападно од селото, на патот за Берово, високо на ридот се наоѓаат остатоци од бедем .[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 330, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069