Тулуко (Подареш)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Тулуко


Местоположба 41°36′50″N 22°32′32″E / 41.61389° СГШ; 22.54222° ИГД / 41.61389; 22.54222
Основни податоци
Место Подареш
Општина Радовиш
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Тулуко археолошко наоѓалиште во радовишкото село Подареш. Претставува населба од доцната антика. На јужната периферија на селото, во селските ниви, напростор од околу 200 × 100 м, особено во нивата на Борис Тодоров се среќаваат фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 330, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069