Казерта (итал. Caserta) — општина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Казерта
општина
Општина Казерта
Поглед од Казерта Вечиа ноќе.
Поглед од Казерта Вечиа ноќе.
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
ПоделоциАлдифреда, Бријано, Казертавекија, Казола, Чентирано, Ериколе, Фалчно, гарцано, Мецано, Пједимонти ди Казола, Поцоветере, Пукијанело, Слаа ди Казерта, Сан Бенедито, Сан Клементе, Сан Леусио, Санта Барбара, Статуран, Тредичи, Туоро, Вакерија
Управа
 • ГрадоначалникНикодемо Петерути (од јуни 2006)
Површина
 • Вкупна53 км2 (20 ми2)
Надм. вис.&1000000000000006800000068 м
Население (31-8-2022)
 • Вкупно72 854[1]
ДемонимКазертани
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81020 (Caserta Vecchia, Casola di Caserta), 81100 (Caserta)
Повик. бр.0823
Светец-заштитникСвети Себастијан и Света Ана
Мреж. местоwww.comune.caserta.it

Наводи уреди