Света Ана — според традицијата се смета за мајка на Богородица и баба на Исус Христос.[3]

Света Ана
Иконописец Ангелос Акотанос: Света Ана со малата Марија, Грција, XV век
Мајка на Богородица
Роден(а) пред 49 г. п.н.е., Витлеем
Починал(а) по 4 г. н.е.
Почитуван(а) во Римокатоличка црква
Источни католички цркви
Источна православна црква
лутеранство
ислам
Слава 26 јули (католицизам)[1]

9 септември (православие)[2]

Обележја книга, врата, со Марија, Исус или Јоаким
Заштитништво се смета за заштитничка на жените и носител на брачната среќа

Наводи уреди

  1. „Who is Saint Anne?“. Архивирано од изворникот на 17 January 2019. Посетено на 26 July 2018.
  2. „St. Anna Orthodox Saint History and Name Day Information“. 27 February 2005.
  3. Cabigao, Kate (2020-07-07). „Learn about St. Anne!“. The GIVEN Institute (англиски). Посетено на 2023-04-14.

Надворешни врски уреди