Казеков (германски: Casekow) — општина во округот Укермарк, во Бранденбург, Германија.

Казеков
Казеков is located in Германија
Казеков
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Месна заед. Гарц
Градоначалник Доната Опелт
Основни податоци
Површина 94,10 км2
Надм. височина 22 м
Население 1.885 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 16306
Повик. бр. 033331
Портал www.gartz.de
Местоположба на Казеков во рамките на округот Укермарк
Карта
Координати 53°13′00″ N; 14°13′00″ E / 53.2167° СГШ; 14.2167° ИГД / 53.2167; 14.2167Координати: 53°13′00″ N; 14°13′00″ E / 53.2167° СГШ; 14.2167° ИГД / 53.2167; 14.2167

НаводиУреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2019. (германски)