Мал Кавказ (азерски: Kiçik Qafqaz Dağları, грузиски: მცირე კავკასიონი, ерменски: Փոքր Կովկաս Покр Ковкас, руски: Малый Кавказ) — вториот од двата главни венци на Кавкаските Планини, of length about 600 км.

Мал Кавказ
Аргац во Ерменија
Највисока точка
ВрвАрагац [1]
Надм. височина4.090 м
Величина
Должина600 км СЗ-ЈИ
Географија
Сателитска снимка на Голем (горе) и Мал Кавказ (долу)
Земји
Координати41°N 44°E / 41° СГШ; 44° ИГД / 41; 44
Матичен венецКавкаски Планини
Се граничи соГолем Кавказ

Се протега напоредно на Голем Кавказ, на растојание од 100 км јужно од венецот Лихи (Грузија) и ја ограничува Ерменската Висорамнина од север и североисток.

Со Голем Кавказ е поврзан преку венецот Лихи (Грузија), а одделен од него со низината на Колхида (Грузија) на запад и Курската Котлина на реката Кура (Азербејџан) на исток.

Највисок врв е Арагац (4.090 м).[1]

Низ венецот минуваат границите на Грузија, Азербејџан и Ерменија.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Mount Aragats“. Encyclopædia Britannica Online 2009. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Encyclopædia Britannica“ е зададен повеќепати со различна содржина.