Коштантау (руски: Коштантау; карачајско-балкарски: Къоштан-тау) — највисок врв на планинскиот масив Коштан во средните Кавкаски Планини. Сместен е на територијата на републиката Кабардино-Балкарија во Русија, близу границата со Грузија. Врвот е висок 5.144 м. За првпат е освоен во 1889 г. од Херман Вули и неговата дружина.

Коштантау
Коштан-тау
Поглед на Коштантау
Највисока точка
Надм. вис.5.144 м [1]
Координати43°03′00″N 43°13′00″E / 43.05° СГШ; 43.2167° ИГД / 43.05; 43.2167[1]
Друго имеКоштан-тау
Географија
Коштантау на карта

Карта

Место Кабардино-Балкарија
Земја Русија
Матичен венецКавкаски Планини
Искачување
Прво освојување1889[1]

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Коштантау“. Peakware.com. Архивирано од изворникот на 4 март 2016.

Надворешни врски уреди