Илјаз Халими

политичар
(Пренасочено од Илијаз Халими)

Илјаз Халими (1954 во Сушиќе, Косово) — македонски политичар и професор. Завршил филозофски факултет на универзитетот во Приштина, а потоа работел како професор во гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“ во Тетово.[1] Халими е еден од основачите и потпретседател на ДПА. Бил пратеник во Собранието на Република Македонија во периодот 1998–2006, како и кандидат за претседател на претседателските избори во 2014.[2] Халими е оженет и е татко на еден син.

Илјаз Халими
Лични податоци
Роден(а) 1954 (воз. 69–70 г.)
Сушиќе, НАП Косово
Националност Албанец
Партија ДПА
Деца 1
Професија професор, политичар

Наводи

уреди