Гиват Рам (хебрејски :גבעת ריכוז) е населба која се наоѓа во централен Ерусалим, Израел. Во оваа населба се наоѓа Кнесет,израелскиот музеј, еден од четирите дирекции на еврејскиот универзитет, врховниот суд и Бинјанеи Хаума, конвенцискиот центар во Ерусалим.

Givat Ram campus.jpg

Надворешни врскиУреди

Координати: 31°47′ N; 35°12′ E / 31.78° СГШ; 35.20° ИГД / 31.78; 35.20