Изола (словенечки: Izola; италијански: Isola) — стар рибарски град во Словенија и општина во југозападниот дел од земјата. Сместен е на брегот на Трстјанскиот Залив, во словенечкиот дел од Истра. Името на градот потекнува од италијанскиот збор Isola, што значи остров.

Изола
Izola
Skyline of Изола
Грб на Изола
Изола is located in Slovenia
Изола
Изола
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°32′16.3″N 13°39′42.4″E / 45.537861° СГШ; 13.661778° ИГД / 45.537861; 13.661778
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаИзола
Површина
 • Вкупна7,5 км2 (2,9 ми2)
Надм. вис.&100000000000000020000002 м
Население (2020)
 • Вкупно11,653
 • Густина1,600/км2 (4,000/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6310

Население уреди

Општина Изола има население од 14.549 жители. Населението спред јазик е поделено на:[1]

словенечки 12,059 (71.14%)
хрватски 1,099 (7.94%)
италијански 520 (3.96%)
српскохрватски 562 (3.86%)
босански 537 (3.69%)
српски 385 (2,65%)
македонски 124 (0.85%)
албански 93 (0.64%)
други 970 (6.67%)
вкупно 14,549

Наводи уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди