Општина Изола

општина во Словенија

Општина Изола (словенечки: Občina Izola, италијански: Comune di Isola) — општина во областа Приморска, југозападна Словенија. Седиште е крајбрежниот град Изола.

Општина Изола
Občina Izola, Comune di Isola
општина
Izola, Slovenia.jpg
Грб на Општина Изола
Местоположба на општината во Словенија
Местоположба на општината во Словенија
Земја Словенија
СедиштеИзола
Управа
 • ГрадоначалникДанило Маркочич
Површина[1]
 • Вкупна28,6 км2 (110 ми2)
Население (2020)[2]
 • Вкупно16.486
 • Густина58/км2 (150/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоizola.si Уредете го ова на Википодатоците

Општината е двојазична, во која словенечкиот и италијанскиот се службени, иако словенечкиот во практика преовладува во сите сфери од живеењето, вклучувајќи ги управата и деловното работење.[3]

Населени местаУреди

Општината ги опфаќа девет населени места. Тука наведени и италијански имиња, онаму кајшто се разликуваат:[4]

НаселениеУреди

Населението на општината брои 16.486 жители (2020).[2] Во јазичен поглед, мајчин јазик на огромен дел од населението е словенечкиот, потоа доаѓа хрватскиот, па италијанскиот.[5] Во општината живеат и Македонци.

Население според мајчин јазик на пописот од 2002 г.[6]
Вкупно: 14.549 (100 %)

НаводиУреди

  1. „Občina Izola“. Statistični urad Republike Slovenije. Посетено на 6 февруари 2020.
  2. 2,0 2,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.
  3. Decree on the implementation of bilingualism in the nationally mixed territory of the Municipality of Isola - from page 9 Архивирано на 28 октомври 2007 г.
  4. Izola Municipality site
  5. „Slovenian Istria site“. Архивирано од изворникот на 2008-08-20. Посетено на 2008-07-31.
  6. Slovenian Statistics Office site, results of the 2002 census

Надворешни врскиУреди